Плідна співпраця та партнерські відносини між НТУУ “КПІ” й освітніми установами Республіки Польща мають давні традиції та багату історію. Польські й українські студенти і науковці завжди брали участь у численних спільних проектах, програмах обміну, академічної мобільності тощо. Останнім часом ці партнерські зв’язки лише зміцнюються на основі різноманітних освітніх і наукових угод, чому сприяє діяльність Українсько-Польського центру, який діє в КПІ.
У цьому навчальному році на факультеті лінгвістики НТУУ “КПІ” з’явився новий викладач польської мови Войцех Зволінський. Пан Войцех у 2002 р. закінчив Інститут слов’янської філології Ягеллонського університету Польщі і відразу розпочав свою трудову діяльність в Україні. Як каже він сам, ще будучи студентом мріяв поїхати на Схід. А після багатьох років роботи в Миколаєві та Запоріжжі, Войцех Зволінський потрапив до КПІ.
У Київській політехніці польську мову можна вивчати на курсах в Інституті післядипломної освіти. Усім охочим пропонується вивчення мови на всіх рівнях – від базового А1 до найвищого С2. Такі курси можуть стати у пригоді зокрема тим, хто хоче здобувати освіту в польських ВНЗ чи працевлаштуватися в Польщі, планує складати державні іспити з польської мови як іноземної, або бажає використовувати польську мову у своїй професійній діяльності. Крім того, особи, які мають польське походження та хочуть отримати так звану Карту поляка, можуть пройти курси з польської географії, історії та культури, що готують до співбесіди в польському консульстві.
На факультеті лінгвістики НТУУ “КПІ” також можна відвідувати факультативні заняття з польської мови. Студентів, які демонструють найкращі результати у вивченні польської, нагороджують безкоштовними путівками на літні інтенсивні курси польської мови, що проходять у різних вишах Польщі. Так, цього літа чотири студентки КПІ поїдуть до Кракова, щоб протягом чотирьох тижнів вивчати польську мову в знаменитому Ягеллонському університеті. З наступного навчального року планується запуск програми студентських обмінів між КПІ та польськими ВНЗ.
Курси польської мови відвідують не лише політехніки, а й студенти інших навчальних закладів, а також школярі-старшокласники та дорослі. При викладанні пан Войцех використовує матеріали, опрацьовані та надруковані в Польщі, оскільки в Україні з підручниками досить проблематично. І оскільки ці підручники розроблені для іноземців взагалі, то часто доводиться корегувати матеріали, аби доступно донести інформацію українському слухачеві. Особливу увагу викладач зосереджує на граматичних і лексичних вправах, що допомагають усвідомити особливості мови, які відрізняють її від української та російської та розраховані на ефективне засвоєння польської мови.
Увесь вільний час пан Войцех проводить із дружиною та сином, які проживають разом з ним у Києві. Сім’я любить подорожувати – за 11 років життя в Україні вони об’їхали всю її материкову частину і сусідні держави. Пан Войцех також цікавиться літературою та слідкує за політичним життям Польщі, України й інших країн Центральної Європи.
Викладачеві, який прожив певний час в Україні, тут сподобалося. І поки що в його мріях залишитися тут і надалі. А ще – продовжити працювати в КПІ. І ми побажаємо, щоб ці мрії здійснилися.
Лілія Скиба
За матеріалами: КП: 2014, 20