Вчені: Щури сміються з допомогою вух
Вчені в результаті досліджень з’ясували, що пацюки здатні також реагувати, як і люди. Гризуни посміхаються, виражаючи задоволення, і при цьому розслаблюють вуха, які потім стають рожевими.
Фахівці провели багато досліджень, які вивчали поведінку щурів, коли вони засмучені або засмучені, головним чином для того, щоб вчені, які використовують їх в якості біологічних моделей, могли зрозуміти, можуть тести в даний час мати негативний вплив. Раніше вчені визначили, що коли щури відчувають лоскіт, вони відчувають прилив щасливих емоцій і навіть висловлюють це з допомогою тихого співу, хоча його частота занадто висока, щоб люди могли почути. Таким чином, подібна поведінка говорити про те, що пацюки можуть сміятися. Виходячи з цього, вчені в цьому останньому дослідженні вирішили використовувати лоскіт живота, щоб перевірити, як зміниться вираз морди щури, коли вона щаслива. Так 15 піддослідних щурів були піддані лоскоту, після чого вчені виявили, що гризуни «посміхалися» своїми вухами.
Коли щури були щасливі, їх вуха ставали розслабленими і в той час червоніли. Коли тварини не були щасливі, їх вуха виявлялися настороженими. Фахівці стверджують, що вуха щурів починають звисати, так як гризуни розслабляються, але зміна в кольорі важче розшифрувати. Вуха стають рожевими, тому що відбувається збільшення припливу крові до них, але відбувається це з тієї причини, що тварини відчувають себе більш щасливими, або із-за збільшення фізичної активності, коли їх животи лоскочуть, поки не відомо.
Вчені навчилися розрізняти награний і природній сміх
Сміх – один із важливих способів, що допомагають встановити соціальний контакт, говорить Грег Брайант, доцент із Каліфорнійського Університету (Лос-Анджелес). Сміх допомагає комунікації, він показує, що ми налаштовані дружелюбно, готові до співпраці і не уявляємо загрози. Ось чому сміються мавпи, а також інші тварини – наприклад, собаки і навіть щури.
Сміх може бути щирим, мимовільним, але його можна «змоделювати» свідомо. Важливо розрізняти типи сміху, щоб легше спілкуватися і розуміти одне одного. Як це зробити, досліджувала група вчених на чолі з Брайантом. Результати дослідження його автори представили в останньому номері журналу Evolution.
Дослідники робили записи спонтанного сміху, що виникав у студентській компанії, серед сусідів по гуртожитку. Потім тим самим учасникам вчені пропонували засміятися без жодного приводу, і записували цей штучний тип сміху. Після цього записи прослуховували понад 60 чоловіків і жінок. Вони правильно «вгадали» спонтанний сміх приблизно в 3/4 випадків, а штучний – приблизно в 2/3.
Вчені варіювали умови експерименту, вони прискорювали та сповільнювали записи сміху, і дивилися, як це вплине на здатність розпізнавати його природу. Зрештою, Брайант і його колеги дійшли висновку, що штучний сміх цілком можна відрізнити на слух.
Річ у тім, що при виникненні спонтанного сміху в людини задіюється емоційна система виникнення звуків (так само, як у випадку мимовільних зойків, вигуків). Коли людина свідомо імітує сміх, вона користується звичайною голосовою системою, як і при повсякденному, контрольованому мовленні. У щирому сміху більше звуків із придихом, «схлипів». Штучний – монотонні.
Знаючи про ці особливості, можна краще розуміти співрозмовників. А з іншого боку, навчитися сміятися щиро і заразливо – що, до речі, відмінно демонструють артисти, здатні і сміятися, і плакати «на замовлення».
Примітно, що діти краще за дорослих розпізнають штучний сміх. Вони здатні на це вже у віці 5-6 років.
При цьому вчені уточнили, що «fake»-сміх – це не завжди погано. Він може символізувати готовність до співпраці та показувати зацікавленість у спілкуванні.
20 фактів про людський сміх
Сміх – це природна реакція організму людини на зовнішні подразники. Сміх проявляється в мимовільному русі м’язів обличчя та тіла людини, а також специфічні звуку і зміна дихання. Сміх – унікальний, як відбитки пальців. Часто допомагає у важких ситуаціях долати страх, робить нас більш привабливими. Сьогодні ми поговоримо про сміх і розберемося, чому люди люблять сміятися, а також дізнаємося, чим сміх так корисний для здоров’я.
Факт #1 Гарвардські вчені дослідили, що почуття гумору – одна із самих привабливих для жінок чоловіча риса. Крім того, представниці прекрасної статі охоче сміються над тими чоловіками, які їм подобаються, а чоловіків тягне до таких сміється жінкам.
Факт #2 Сміх підвищує творчі здібності та вміння вирішувати різні проблеми.
Факт #3 В Японії з великим успіхом проводять сеанси сміхотерапії у туберкульозних лікарнях.
Факт #4 На Аравійському півострові в Південно-Західній Азії є рослина, яку називають «квіткою сміху». Її насіння, розміром з горошину, здатне викликати у людини безпричинний сміх протягом півгодини, після чого людина спокійно і безтурботно засинає.
Факт #5 Максимум, людина може реготати безперервно 1 годину.
Факт #6 10-15 хвилин сміху можуть спалити кількість калорій, еквівалентну плитці шоколаду середнього розміру.
Факт #7 6-ти річна дитина, в середньому, сміється до 300 раз на день.
Факт #8 Підраховано, що якщо людина сміється не менше 17 хвилин на добу, то вона продовжує собі життя на один рік.
Факт #9 До 3-місячного віку діти не вміють сміятися.
Факт #10 Італієць П’єтро Аретіно в 1556 році так сильно сміявся, що впав і помер від задухи.
Факт #11 Похмурі люди на 40% частіше страждають серцевими захворюваннями в порівнянні з веселунами.
Факт #12 17 лицьових м’язів потрібно задіяти людині, щоб посміхнутися, а щоб насупитися – 43.
Факт #13 Сама дорога в світі посмішка належить американцеві Тодду Гордону. За одну посмішку в рекламному ролику він отримує $4000.
Факт #14 Вчені з Гарвардського університету вважають, що весела вдача знижує шанс прояви різних недуг на 50%.
Факт #15 Самі усміхнені люди живуть у Бразилії та Кубі, а найгірше – у Скандинавських країнах.
Факт #16 Повітря, яке виривається з легенів при сміху зі швидкістю 100 км/год, звільняє бронхи від скупчення там слизу і полегшує дихання при запальних процесах, наприклад при бронхітах або астмі.
Факт #17 Сміх, як виявилося, дуже серйозне явище, про нього навіть створена особлива наука – гелотологія. Гелотологія стверджує: сміятися треба не тільки тому, що добре і весело, але і щоб стало добре і весело! Іншими словами, чим більше сміється людина, тим вона здоровіша і щасливіша.
Факт #18 Дорослі посміхаються в середньому 15 разів за добу.
Факт #19 В 1,5 рази більше чайових отримують офіціанти, які постійно посміхаються клієнтам.
Факт #20 Людина не може розсмішити сам себе за допомогою лоскоту. Вся справа в тому, що мозочок, який відповідає в мозку за відчуття від своїх власних рухів, наказує іншим ділянкам мозку ігнорувати «рідний» лоскіт. Однак існує й виключення з цього правила: деякі люди можуть розсмішити самі себе, лоскочучи піднебіння язиком.
Про що говорить почуття гумору
Багато людей люблять жартувати. Деякі люблять сміятися. Жінки цінують дотепних чоловіків, а привабливі чоловіки здаються їм набагато більш смішними.
СМІХ І ПРИВАБЛИВІСТЬ
Не секрет, що люди з гарним почуттям гумору частіше стають душею компанії, ніж похмурі, однак нещодавно вчені з Університетського коледжу в Лондоні з’ясували і зворотню залежність. Згідно з результатами їхніх досліджень, дівчата вважають привабливих чоловіків більш дотепними, тому якщо доля обділила вас почуттям гумору можна просто записатися в тренажерний зал почати стежити за своїм «луком».
СМІХ І САМОТНІСТЬ
Сміх людей нерозривно пов’язаний з комунікацією. Веселе товариство провокує нас на сміх, а ось в самоті ми сміємося в 30 разів рідше.
СМІХ І КРОВООБІГ
Вчені з університету Меріленд показували людям комедії і стежили за тим, як змінюється їх кровообіг. Виявилося, що сміх викликає розширення внутрішньої оболонки кровоносних судин, а це сприяє поліпшенню руху по них крові.
СМІХ І ДІАБЕТ
Дослідники з університетів Оксфорда і Бірмінгема радять частіше сміятися діабетикам, так як сміх знижує рівень цукру в крові.
СМІХОТЕРАПІЯ
Лікувальну дію сміху на власній практиці відкрив у 1970-х роках минулого століття американський журналіст Норман Казінс. Йому діагностували серйозне захворювання суглобів хребта. Лікар попередив журналіста, що з п’ятисот хворих одужує тільки один.
Казінс не занепав духом, а вирішив боротися з хворобою, сміючись. Він щодня дивився комедії. Спочатку регіт допомагав Казінс позбутися від болю на кілька годин, а через пару місяців сміхотерапії Казінс вилікувався. Сьогодні сміхотерапія широко використовується в онкологічних клініках Ізраїлю, в Японії з допомогою сміху лікують туберкульоз, а в Голландії в кожній лікарні є клоун.
ГУМОР ЯК РЕЗУЛЬТАТ ЕВОЛЮЦІЇ
З точки зору еволюційної психології почуття гумору — це результат статевого відбору, оскільки почуття гумору є ознакою високого рівня інтелекту і творчих здібностей особи.
ГУМОР І СПАДКОВІСТЬ
Почуття гумору, якщо воно «добре», найчастіше є результатом хорошої спадковості. Це довело канадсько-британське дослідження за участю декількох тисяч близнюків. «Чорний» гумор вчені вважають наслідком впливу соціуму і виховання.
СМІХ ЗМІЦНЮЄ ШЛЮБ
Почуття гумору надзвичайно важливо в сімейних відносинах. Психолог Боб Левінсон у ході своїх досліджень з’ясував, що пари, які можуть сміятися над недоліками один одного, мають хороші шанси прожити разом довге і щасливе життя.
СМІХ ТА ІМУНІТЕТ
Одним із перших на сміх з медичної точки зору поглянув американський невролог Вільям Фрай. Він розповідав студентам анекдоти, а потім порівнював аналізи крові. Від сміху в крові піддослідних збільшувалася кількість антитіл. Цей факт привів дослідника до висновку, що сміх зміцнює імунітет.
ЧОЛОВІК І ЖІНКА
Чоловіки і жінки сміються по-різному. Жінки сміються частіше за чоловіків, а чоловіки частіше жартують. На відміну від чоловіків жінки зазвичай мають мелодійний сміх, а чоловіки, коли сміються, пирхають і хрюкають.
ГЕЛОТОФОБіЯ
Для деяких людей сміх — це не весело. Є така річ як гелотофобія — боязнь сміху і страх бути висміяним. Цей термін не використовується офіційною психіатрією, тим не менш гелотофобія — не рідкість. Причини її можуть бути різними. Вона може з’явитися у відповідь на знущання. Так, багато гелотофобів відзначали, що їх дражнили в школі.
Є у сміхобоязні і національні особливості. Найбільше гелотофобів в Японії і Таїланді.
ЛІМБІЧНА СИСТЕМА
За сприйняття гумору відповідає лімбічна система людини. Американський невролог Вільям Фрай так пояснив дію жарту: «Все дуже просто: вищі мозкові функції лівої півкулі декодують гру слів і/або забавну візуальну картинку в структурну інформацію, яка надходить у «творчу» праву півкулю, де лімбічна система здійснює релізи відповідних хімічних речовин, які різко покращують настрій, змушуючи нас сміятися».
ЇМ НЕ ЗРОЗУМІТИ
Американець Сет Бенедикт Грем у книзі «Культурний аналіз російсько-радянського анекдоту», зізнався, що багато солдатських жартів і смішних історій з життя військовослужбовців російської армії йому незрозумілі. Наприклад, він не розуміє, чому росіяни сміються над цим: — Товариш прапорщик, а можна подивитися телевізор? — Можна, тільки не включайте.
САМ ПОЖАРТУВАВ, САМ ПОСМІЯВСЯ
Оповідач сміється на 46% частіше слухачів. Жінки значно перевершують за цим показником чоловіків. Якщо дама щось розповідає чоловікам, вона сміється на 127% більше співрозмовників. Якщо ж чоловік веде бесіду в колі жінок, то він сміється на 7% менше, ніж навколишні його дами.
СМІХ І ВАГІТНІСТЬ
Ізраїльські фахівці на чолі з професором гінекології Шевахом Фридлером провели експеримент, в якому довели, що сміх збільшує шанси на зачаття дитини при екстракорпоральному заплідненні (ЕКО). Після ЕКЗ деякі пацієнтки вирушили на 15 хвилинне подання клоуна. 36,4% жінок, яких розважав клоун завагітніли. Успішне запліднення серед тих, хто клоуна не відвідав, відбулося лише в 20,2% випадків. Професор Фридлер вважає, що секрет успіху криється в розслабленні, так як сміх знижує рівень стресу.
СМІХ І КАЛОРІЇ
Коли ми сміємося, у роботу включаються м’язи особи, діафрагми, черевного преса. В процесі сміху беруть участь близько 80 різних груп м’язів. Учені з університету Вандербільта виявили, що сміх виробляє енергію, тому сприяє схудненню. Дослідники підрахували, що 10-15 хвилин сміху можуть позбавити від 50 зайвих калорій. Правда, сміятися треба голосно і від душі
АСОЦІАТИВНЕ МИСЛЕННЯ
Ближче всіх до розгадки феномену гумору підійшли прихильники теорії асоціативного мислення. Вони вважають, що іронічна подача інформації представляють якийсь протест проти відхилення від суспільної норми.
«У кожного з нас є психологічний негатив, накопичений в результаті життєвого досвіду, — ділиться знаннями Раймонд Смуллян. — Наприклад, ваша дружина влаштовує необґрунтовані істерики на грунті ревнощів. Отже, є всі підстави того, що у вас викличе сміх розповідь про іншу жінку, яка з цієї ж причини зробила дурість».
ГЕЛОТОЛОГІЯ
Сміх та його вплив на здоров’я вивчає ціла наука-гелотологія. Геотологи, наприклад, стверджують, що сміх поліпшує больовий поріг. Коли ми сміємося, в організмі починає вироблятися гормон ендорфін, тіло розслабляється, а біль притупляється.
Посміхайтеся частіше!
Бонус: комахи усміхаються :)Helga Lovekaty