ТРАДИЦІЇ СВЯТКУВАННЯ РІЗДВА У ПОЛЬЩІ

Зимові свята – це особливий час, пронизаний атмосферою добра, тепла та родинного затишку. Це період, в якому відбуваються справжні дива. Для поляків Різдво (Boże Narodzenie), безсумнівно, вважається найурочистішим на найулюбленішим святом. Святкують його 25 та 26 грудня.

Поляки дуже дбайливо ставляться до цього світлого і по-справжньому сімейного свята, дотримуючись і зберігаючи його традиції з давніх-давен.

Вігілія 

Святкуванню Різдва передує Святвечір (Wigilia). День напередодні Різдва – 24 грудня – це справжнє таїнство, оскільки відбуваються останні приготування до урочистого вечора у дружнім колі сім’ї. 

У день Вігілії поляки святково оздоблюють свої домівки, готують різноманітні страви національної кухні.

У цей день не можна сваритися, бути безрозсудним, грубим. Навпаки, потрібно до кожного ближнього виявляти чуйність та увагу, не відмовляти у допомозі, якщо хтось по неї звертається. У день Вігілії потрібно вибачити усіх, хто колись нас образив, і самому попросити вибачення у близьких та рідних за усі свої необачливі слова та вчинки. Адже зустрічати Різдво потрібно з гарним настроєм, хорошими думками та спокоєм у душі – саме так вважають поляки.

За християнськими звичаями, за різдвяну вечерю прийнято сідати коли на небі загоряється перша зірка (gwiazda) – як свідоцтво народження Ісуса Христа. Найважливішим під час святкової вечері вважається момент, коли ламається різдвяний оплатек і звучать побажання. Оплатек (opłatek) – це невелика тоненька пластинка з білого прісного тіста, якою члени сім’ї діляться перед початком вечері. Він символізує хліб та є знаком прощення, любові, миру та дружби. Оплатки оздоблюють різноманітними візерунками з різдвяними мотивами.

Святковий стіл

На Вігілію поляки готують 12 пісних страв, що символізують 12 місяців і 12 апостолів. Іншим поширеним звичаєм є приготування непарної кількості страв. Таких страв може бути п’ять, сім, дев’ять або одинадцять. Основні традиційні страви, які можна побачити на кожному різдвяному столі у Польщі, це: борщ червоний з «вушками», грибна юшка, страви з риб – найчастіше короп (смажений або заливний), тушкована капуста з горохом, вареники (напр. з капустою та грибами), галушки з маком, медом і родзинками (польський «аналог» куті), узвар, пироги: сирник (сирна запіканка), пряник, кекс, маківник. Варто зазначити, що перелік традиційних різдвяних страв може дещо видозмінюватися, залежно від регіону.

Господиня накриває на стіл не тільки для запрошених осіб, а й ставить додаткові столові прибори для мандрівника, що заблукав, або для несподіваного гостя, який не повинен залишатися на самоті в такий особливий день. Згідно з давньою польською традицією, «хто б не прийшов в нашу оселю на святий вечір, займе це місце і буде прийнятий як брат». І хто знає, чи не виявиться цим подорожнім сам Син Божий… Порожня тарілка на столі  може також символізувати пам’ять про померлих родичів, які не можуть провести з сім’єю це велике свято.

Після святкової вечері,  віряни йдуть у костел, де опівночі звершується спеціальна нічна свята меса – Пастерка. У храмах встановлені вертепи (szopkі) – конструкції з фігурками, що представляють місце народження Ісуса.

Навколо мерехтять усіма барвами веселки прикрашені ялинки, а учасники богослужіння співають колядки під акомпанемент органу.

Інші різдвяні традиції 

Важливу роль у створенні святкової атмосфери відіграє прикрашена оселя, в якій чільне місце займає ялинка. Традиційна польська ялинка прикрашається різнокольоровими кульками, горіхами, цукерками, різнобарвним печивом, різноманітними іграшками та гірляндами, а верхівка ялинки обов’язково повинна бути оздоблена Вифлеємською зіркою. Саме вона, відповідно до біблійної історії, освітлювала шлях до Божого дитятка. Під ялинкою також інколи встановлюють традиційні ясла (żłóbek) в честь народження Ісуса Христа у Віфлеємі та обов’язково кладуть подарунки для рідних.

У Святвечір  і протягом усіх Різдвяних свят поляки співають колядки, а також традиційні пісні, у яких прославляють народження Христа. Найдавніші пісні, передаючись із покоління в покоління, дійшли до нас з XV століття. До найпопулярніших належать такі колядки, як-от: «У нічну тишу» (Wśród nocnej ciszy)«Тиха ніч» (Cicha noc), «Сьогодні у Вифлеємі» (Dzisiaj w Betlejem), «Бог рождається» (Bóg się rodzi). Вони виникли на рубежі XVII і XVIII століть, і залишаються популярними й донині.

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:

 Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi!

 Czym prędzej się wybierajcie,

 Do Betlejem pospieszajcie

 Przywitać Pana.

З тиші нічної голос пролунав: 

Пастирі, встаньте: Сина Бог зіслав.

 В путь скоріше вирушайте,

 У Вифлеєм поспішайте

 Привітать Дитя.

Bóg się rodzi, moc truchleje,

 Pan niebiosów obnażony!

 Ogień krzepnie, blask ciemnieje,

 Ma granice Nieskończony.

 Wzgardzony, okryty chwałą,

 Śmiertelny Król nad wiekami!

 A Słowo Ciałem się stało

 I mieszkało między nami.

 

Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem wesoła nowina.
Że Panna czysta, że Panna czysta porodziła Syna
.

Chrystus się rodzi, nas oswobodzi,
Anieli grają, króle witają,
Pasterze śpiewają, bydlęta klękają
,
Cuda, cuda ogłaszają
!

 Cicha noc, święta noc.
   Pokój niesie ludziom wszem.
   A u żłóbka Matka Święta.
   Czuwa sama uśmiechnięta.
   Nad dzieciątka snem,
   Nad dzieciątka snem.

Бог родився, світ радіє,

бо прийшов до нас Месія,

Цар царів і Спас Предвічний.

Слава буде Йому вічна.

Буде від зла рятувати,

світло дивне всім давати.

Слово тілом стало нині.

Веселіться, усі вірні!

 

Во Вифлеємі, во Вифлеємі весела новина:
Пречиста Діва, пречиста Діва породила Сина.

Христос родився, Бог воплотився, Ангели співають, царіє вітають,
Поклін віддають, пастиріє грають,“Чудо, чудо!” – повідають. 

Тихая ніч, дивная ніч,
Все дріма, лиш не спить,
Благоговіє подружжя святе:
Дивного Сина послав Бог-Отець,
Радістю серце горить!
Радістю серце горить!