15 листопада в Польщі широко відзначатиметься сторічний ювілей оновленої Варшавської політехніки. До цієї дати Національний банк Республіки Польща навіть випустив ювілейні монети – золоту, номіналом у 200, і срібну – у 10 злотих.
Ключове слово в цьому ювілеї – “оновленої”, адже будь-хто в КПІ знає, що утворено Варшавський політехнічний інститут було в 1898 році тим само указом царя Миколи ІІ, яким утворювався і Київський політехнічний. Утім, насправді, цю дату заснування навчального закладу в Польщі вважають не зовсім правильною. Річ у тім, що перша академічна технічна школа з’явилася у Варшаві ще в 1826 році. Ініціатором її створення був відомий державний і громадський діяч, просвітник, публіцист і вчений Станіслав Сташиць. Щоправда, проіснувала вона недовго: після Листопадового повстання її за рішенням царя Миколи І у 1831 році закрили. Впродовж більш як шістдесяти років жодного вищого навчального закладу технічного профілю у Варшаві не було. У 1895 році тут з’явилася Школа техніки і механіки, і лише у 1898 році – Варшавський політехнічний інститут з російською мовою навчання. Але і він також пропрацював недовго – до 1905 року, коли його закрили через студентські заворушення.
Лише у 1915 році інститут знову почав працювати, але вже докорінно оновленим. Насамперед змінилася мова навчання – дисципліни в ньому відтоді читаються польською мовою. З тієї пори він ні на рік не припиняв роботи. Тому-то саме від 1915 року веде відлік свого оновленого життя Варшавський університет технологій (такою є офіційна назва Варшавської політехніки). Після Другої світової війни до складу Варшавського політехнічного влилася інженерна школа Вавельберга і Ротвенда. В 1967 році було відкрито його філію в Плоцьку. В 1991 році в Інституті відкрито Школу бізнесу.
Нині ВУТ є найкращим технічним вишем своєї країни і одним із найбільших і найкращих ВНЗ не лише Польщі, але й усієї Центрально-Східної Європи. Протягом багатьох років йому вдається обіймати найвищі сходинки в національних та міжнародних рейтингах. Навчання тут здійснюється на двадцяти факультетах і в Міжнародній школі бізнесу. Ці навчально-наукові підрозділи охоплюють практично всі галузі техніки. Бренд ВУТ добре відомий не лише в Польщі, але й далеко за її межами. Його студенти і співробітники беруть активну участь у міжнародних освітніх та дослідницьких проектах. Традиційно дружніми є й партнерські зв’язки варшавських політехніків з НТУУ “КПІ”. Понад те, наші університети є вишами-побратимами.
Тож колектив НТУУ “КПІ” щиро вітає викладачів і студентів Варшавського університету технологій зі 100-річним ювілеєм і бажає польським колегам процвітання й успіхів на теренах освіти та науки!adidas