ТРАВНЕВІ СВЯТА В ПОЛЬЩІ

Початок травня в Польщі традиційно починається зі свят та довгих вихідних. Так звана маївка (majówka) – це не тільки час сімейного відпочинку за містом, пікніки та подорожі, але і період державних свят: 1 травня – День праці, 2 травня – День прапора та День полонії (польської діаспори) і поляків за кордоном, 3 травня – День Конституції.

Розповідаємо докладніше, що ж саме святкують поляки в перших числах травня.

1 травня – Міжнародний день праці

День праці, або День міжнародної солідарності трудящих, відзначається в усьому світі з 1890 року. У Польщі це свято отримало статус державного у 1950 році.

Його започаткували на конгресі Другого Соціалістичного Інтернаціоналу в Парижі у 1889 році, обравши 1 травня на згадку про події, що відбулися у Чикаго.

Відзначення Дня праці саме першого травня тісно пов’язане з історією профспілкового руху та боротьби робітників за свої права. Дата була обрана у пам’ять про масові робітничі протести, що розпочались у Чикаго 1 травня 1886 році.

В Польщі День праці вперше почали відзначати ще наприкінці XIX сторіччя, а як державне свято – з 1950 року.

2 травня – День прапора Республіки Польща та День полонії та поляків за кордоном

З 2004 року, згідно зі змінами до закону про національні символи Польщі, в країні відзначають День прапора. Цього дня заведено вивішувати прапори не тільки на державних установах, а також в багатьох публічних місцях і на приватних будинках.

Польський прапор складається з двох рівних горизонтальних смуг білого та червоного кольорів. Сучасний вигляд прапору був затверджений офіційно у 1919 році, через рік після відновлення незалежності Польщі.

Національні кольори Польщі мають своє символічне значення та довгу історію. Один з перших описів прапора належить польському історику Яну Длугошу (1415-1480). Пишучи про підготовку до Грюнвальдської битви 1410 року, він також згадує про «велике знамено, на якому був майстерно вишитий білий орел з розпростертими крилами, відкритим дзьобом та короною на голові, як герб всього Королівства Польського». Так, біла верхня смуга символізує білого орла, а нижня – червоне тло, на якому його завжди зображують. У геральдиці білий колір означає чистоту та непорочність, червоний колір – мужність та відвагу.

Крім дня прапора, 2 травня відзначають також День полонії (польської діаспори) та поляків за кордоном. Свято запровадили у 2002 році, на знак визнання багатовікових досягнень та внеску полонії та польської громади за кордоном у відновлення незалежності Польщі, її розвиток та допомогу Батьківщині у найважчі моменти її історії. Згідно з даними МЗС Польщі, за межами країни проживає понад 20 мільйонів осіб польського походження.

День прапора — одне з наймолодших національних свят Польщі, засноване у 2004 році. Цього вшановується історія польських національних кольорів, символів і патріотичних традицій, а також нагадуємо про важливість поваги до державних символів.

Польські національні кольори — білий і червоний — походять з часів династії П’ястів і відображають кольори герба: білого орла на червоному тлі. Вперше їх офіційно затвердили постановою Сейму Польського Королівства 7 лютого 1831 року.

Під час Другої світової війни біло-червоний став символом боротьби, надії й прагнення до свободи.

3 травня – Національне свято конституції

День Конституції 3 травня – одне з найбільш важливих державних свят Польщі. У цей день поляки відзначають річницю прийняття першої польської конституції, яка також була першою сучасною конституцією в Європі й другою у світі (після США).

Конституція 3 травня була прийнята Чотирьохрічним Сеймом у 1791 році та повинна була запустити ряд реформ, які б укріпили польську державу. Зокрема, Конституція 3 травня передбачала встановлення у Речі Посполитій конституційної монархії та, відповідно, скасування вільних виборів короля, збереження станової системи, поділ влади за моделлю Монтеск’є, скасування liberum veto та докорінну реформу системи освіти.

Проте, вже через півтора року, у 1793 році, після останнього поділу Польщі та зникнення польської держави з політичної карти світу, конституція була скасована. Попри те, що Конституція 3 травня фактично діяла лише 14 місяців, вона стала важливим кроком у прагненні зберегти незалежність держави та забезпечити її розвиток.

У наступні роки, традиція відзначення дня конституції була заборонена. Відновлення святкування відбулось лише у 1919 році, коли Польща здобула незалежність. Під час Другої світової війни та у період Польської народної республіки, свято Конституції 3 травня знову було заборонене. Остаточно його відновили в 1990 році та з цього часу воно офіційно відзначається як одне з головних національних польських свят.

3 травня це також важливе релігійне свято. Римо-католицька церква в Польщі відзначає цього дня урочистість Пресвятої Діви Марії, королеви Польщі.