Лекція Посла Польщі в Україні Генрика Літвіна

19 березня з лекцією на тему «Європейська інтеграція як зміцнення трансформаційних процесів. Європейський досвід в розвитку польсько-української науково-освітньої співпраці» перед студентами і викладачами НТУУ «КПІ» виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін.

«Ми в Польщі підтримуємо Україну в її євроінтеграційних прагненнях, – наголосив на початку свого виступу Генрик Літвін. – Ми вважаємо, що це дуже добрий вибір шляху до побудови загального добробуту. Звісно, Європейський Союз – структура неідеальна, багато чого в ній слід було б змінювати. Але, якщо бути об’єктивними, це найефективніша структура у цій частині світу. Це засвідчує і досвід перебування в Євросоюзі Польщі».

На прикладі процесів, що відбувалися в Польщі протягом двох останніх десятиріч, він показав, наскільки продуктивними можуть бути реформи, якщо зрозумілими є їх мета та інструменти. Посол Республіки Польща в Україні розповів, що на початку шляху до інтеграції в європейські структури серед багатьох громадян його країни існував певний скепсис щодо таких перспектив – мовляв, Польща з її проблемами Європі не потрібна, її там не чекають і не хочуть. Ситуація дуже подібна до тієї, що є нині в Україні… Проте наші сусіди змогли її переламати. Цим самим, звісно, довівши ефективність своїх реформ.

Найуспішнішою з них стала, на переконання пана Посла, реформа місцевого самоврядування. Вона дозволила перенести центр прийняття рішень на рівень місцевих громад. Утім вона не була б ефективною, якби одночасно з нею не було реформовано фінансову систему країни. Завдяки їй тепер коштами, заробленими на місцях, порядкують не органи центральної влади, а органи самоврядування, які спрямовують свої надходження на потреби своїх територіальних громад, перераховуючи невеличку визначену їх частину до центру. Певна річ, домогтися цього без внесення відповідних змін до нормативно-правової бази було б неможливо, тому ще однією складовою трансформаційних процесів стала реформа законодавства.

Реформа самоврядування, до речі, за словами Генрика Літвіна, дозволила Польщі користуватися коштами Євросоюзу, які «заходили» до країни саме через органи самоврядування – на підтримку проектів місцевого значення шляхом їх часткового фінансування (частину фінансували самі ці органи). Загальна сума таких надходжень з початку входження Польщі до складу Європейського Союзу сягнула 40 мільярдів євро.

Величезну роль у трансформаційних процесах, які відбувалися у Польщі, зіграла також докорінна перебудова структури економки. Сьогодні, як зауважив пан Посол, левову частку ВВП держави створюють малі і середні підприємства. Це зумовило зміни й у системі та умовах кредитування економіки, завдяки чому навіть тепер, коли світ ще не може оговтатися від загальної кризи, в Польщі спостерігається, нехай і не дуже значне, але зростання економічних показників.

У своїй лекції Генрик Літвін окреслив ще низку важливих аспектів, що їх слід враховувати на шляху європейської інтеграції, і які могли б бути цікавими і корисними для України. Завершив він свій виступ словами впевненості в тому, що нашу державу чекає успіх на обраному нею шляху.

Насамкінець Посол Республіки Польща в Україні відповів на запитання проректора НТУУ «КПІ» Сергія Сидоренка про спрощення візового режиму для студентів і дослідників з України. Зокрема, він повідомив, що студентам, які виїздять з метою навчання або практики, а також особам, які беруть участь у наукових заходах і університетських програмах обміну, візи видаються безкоштовно. Окрім того, він зауважив, що нині впродовж року Польща видає жителям України майже стільки віз, скільки всі країни Європи разом узяті, тож контакти між нашими країнами як на рівні державних структур, так і на рівні простих громадян,постійно зміцнюються.

За матеріалами сайту kpi.ua

Nike Air Max