ЗВІТ ДМС НА РЕКТОРАТІ 20.07.2020 р.

Особливості організації роботи ДМС в цей період.

1.1. У зв′язку із дорученням Департаменту міжнародного співробітництва “підійти по-новому” до організації прийому іноземних громадян на навчання в КПІ – керівництвом ДМС прийнято рішення перегрупувати на період липень-вересень співробітників ДМС, створити робочу групу, яка має вирішити завдання: помітно збільшити кількість іноземних громадян на навчання в КПІ вже в цьому році.

Детально ця робота віддзеркалена в розділі 2.4. даного звіту.

1.2. З метою досягти посилення в 3-5 разів активність кафедр в подачі освітніх і наукових проєктних пропозицій до міжнародних проєктно-грантових програм – продовжується робота по синхронізації міжнародної освітньої і наукової проєктної діяльності із структурами проректора В.А. Пасічника (науковий напрям) та структурами проректора А.А. Мельниченка (навчальний напрям) за координації першого проректора Ю.І. Якименка.

1.3. У зв′язку із дорученням Департаменту міжнародного співробітництва посилити менеджмент в роботі по забезпеченню позитивної динаміки параметрів КПІ в світових рейтингах університетів, а також і в роботі по забезпеченню збільшення кількості іноземних громадян на навчанні в КПІ – як одного із шести параметрів QS світового рейтингу університетів –

– формуються пропозиції щодо часткової зміни структури ДМС і відповідного перерозподілу наявних співробітників між напрямами діяльності ДМС.

 1. Найбільш важливі події минулого тижня – у відповідності до трьох основних напрямів роботи ДМС в цей період.

2.1. Міжнародні контакти

 • Відбулася зустріч ректора М.З.Згуровського з Й.В. Надзвичайним і Повноважним Послом КНР в Україні паном Фань Сяньжуном.

Сторони обговорили результати останніх років партнерства й домовилися про подальшу роботу в рамках «Комплексної програми співпраці КПІ з партнерами в Китаї на новому етапі», що її схвалено торік.

Серед пріоритетів – авіаційні, космічні, інформаційні та біо-технології, кібербезпека, чиста вода, нові матеріали, підготовка в КПІ фахівців для Китаю в цих та інших найактуальніших напрямах світової науки.

У планах – створення спільної Українсько-Китайської лабораторії космічних досліджень як міжнародної відкритої платформи для розвитку співпраці Китаю та України у цій галузі; першим спільним проєктом має стати біосат для дослідження глибокого космосу.

Важливим проєктом є створення Науково-дослідного інституту КПІ в місті Чунцін як структури, яка надасть прискорення розвитку співпраці КПІ із партнерами в Китаї в сфері науки, технологій і інновацій.

Будуть продовженні зусилля КПІ та Океанографічного університету Китаю по заснуванню в КПІ Інституту Конфуція.

«Уряд Китаю надає великого значення співпраці наших країн у галузях освіти, науки й техніки. Україна має потужну базу в цій сфері, а Ваш інститут посідає лідерську позицію», – відзначив пан Фань Сяньжун.

За результатами розмови Послу Фань Сяньжуну направлено лист вдячності ректора КПІ та запрошення відвідати КПІ, ознайомитись з його історією і сьогоденням, виступити перед студентами.

Матеріали, щодо проєкту створення Науково-дослідного інституту КПІ в місті Чунцін на прохання Посла Фань Сяньжуна передані його помічникам.

За результатами розмови готуються і інші матеріали до Посольства КНР в Україні, які можуть бути корисними для розвитку співпраці КПІ з партнерами в Китаї, наприклад, – пропозиції для передачі до структур в Китаї, які відповідають за направлення китайських громадян на навчання в Україні (отже, і на навчання в КПІ) з метою збільшити кількість китайських громадян, які навчаються в КПІ.

 • 14 липня відбувся урочистий захід: вручення свідоцтв Київського відділення корпорації «Boeing» першим 19-ти слухачам дуальної програми підготовки інженерів “КПІ – Київське відділення корпорації «Boeing»”.
 • На 27 липня 2020 року з 12:00 готується урочистий захід «Презентація оновлених експозицій Київського відділення корпорації «Boeing», групи компаній «Прогрестех», Державного підприємства «Антонов», ТОВ «Аеропракт» в Державному політехнічному музеї України при КПІ ім. Ігоря Сікорського».

Листи запрошень керівникам: Генеральному директору Київського відділення корпорації “Boeing” Олексію Стєпіну, Голові ради директорів групи компаній “Прогресстех” Володимиру Кульчицькому, Президенту Державного підприємства “Антонов” Олександру Лосю, Директору ТОВ «Аеропракт» Олегу Литовченку, – в п′ятницю, 17 липня, направлені.

Сьогодні оригінали мають бути розвезені особисто (в т.ч. – професору Бичкову).

 • З метою розвитку співробітництва з партнерами з Австралії (Australian Defence), які зацікавились інноваційними розробками КПІ, за дорученням ректора – конкретні інноваційні розробки КПІ для направлення австралійським партнерам готує науково-інноваційний напрям (В.А. Пасічник).

Наші австралійські партнери цікавляться: в якій формі буде проведено в цьому році Всеукраїнський фестиваль “Sikorsky Challenge”: за “живою” участю чи віртуально, через Internet?

Делегація, що представлятиме Australian Defence на перемовинах з КПІ, хотіла б прийняти участь в Фестивалі.

Готуємо (спільно із І.Г. Малюковою) запрошення.

 • На звернення президента UNICA (Мережа 53 університетів столиць країн Європи) проф. Сасо запланована бесіда в режимі телеконференції.

2.1.4. Результативно завершено перемовини, розпочаті в квітні-червні, і здійснюються дії на реалізацію досягнутих домовленостей:

 • В розвиток міжнародного проєкту створення «Академії Хуавей Україна в КПІ» – 14 липня відбулась урочиста церемонія підписання Угоди з компанією «Huawei Ukraine LLC» [«Huawei Authorized Information and Network Academy (HAINA) Signing Ceremony»].

Підписання Угоди відкриває можливості здійснити подальші кроки по реалізації цього проєкту: схвалення концепції діяльності, затвердження навчальних програм, набір викладачів і слухачів, інші необхідні заходи.

 • Із Північно-Західним політехнічним університетом готуємо проєкт тексту угоди на створення Українсько-Китайської спільної лабораторії космічних технологій.

В зв′язку із пропозицією від китайських партнерів (ПЗПУ) здійснити запуск наносупутника КПІ переговорна група (Пасічник В.А., Сидоренко С.І., Шишолін А.П., Сидоренко Ю.М.) запросила у китайської сторони і отримала анотацію спільного проекту та характеристики пускових можливостей.

Зараз вивчення цих матеріалів для підготовки наступного раунда перемовин за проєктом – знаходиться на відпрацюванні у підрозділах В.А. Пасічника.

2.1.5. Продовжувалися перемовини з університетами і організаціями інших країн і готуються нові перемовини.

 • На реалізацію домовленостей, досягнутих із колишнім Послом Кореї в Україні паном Лі Янгу про організацію в КПІ школи по підготовці спеціалістів по ремонту ескалаторів і ліфтів корейська сторона має визначитись: хто буде представляти пана Лі Янгу і корпорацію “Samsung”, яка буде фінансувати проєкт, в подальших перемовинах з КПІ щодо змістовної частини запропонованого проекту і його фінансового наповнення.

За участі А.А. Мельниченко, М.І. Бобиря, керівників ДМС відбулася он-лайн зустріч із Послом Кореї в Україні минулих років паном Лі Янгу та керівників корейського коледжу ліфтів.

Обговорювалась модель діяльності корейської школи ліфтів – як приклад для школи ліфтів, яка може бути заснована в КПІ.

Ця модель може бути реалізована в КПІ через освітню програму за такими формами організації навчального процесу:

 1. Підвищення кваліфікації.
 2. Друга (бакалаврська) освіта.
 3. Сертифікаційні програми з дисциплінами по вибору.

В перспективі крім освітньої складової школа ліфтів КПІ зможе зайнятися розробкою ліфтових господарств четвертого покоління, що є складовою проєктів (Smart City).

Сторони продовжать консультації, вивчать потреби ринку праці в Україні в фахівцях, яких буде готувати школа ліфтів КПІ, а наміри сторін в цьому плані будуть закріплені у відповідному меморандумі, що вже готується.

Фінансування проєкту здійснить корпорація “Samsung”.

2.1.7. Ряд міжнародних заходів проведені та готуються із застосуванням ІКТ, а саме:

(за пропозиціями керівників відділів)

4 серпня 2020 року о 17.00 годині відбудеться спільний семінар із рейтингом QS для того, щоб оцінити Інтернет (онлайн)-можливості нашого університету.

Поки триває невизначеність кризи коронавірусу, установи усвідомлюють, що онлайн-навчання навряд чи будуть тимчасовим вирішенням короткострокової проблеми. Натомість, коли світ адаптується до нових стандартів, онлайн-навчання закріплює свої позиції як найважливішого елемента вищої освіти.

Оцінюючи свої можливості навчання в онлайні, університети зможуть визначити сфери які потребують вдосконалення, допоможуть своєму закладу підготуватися до майбутнього та продемонструють свої сили потенційним студентам, щоб продемонструвати, що їх заклад має можливість здійснювати його викладання в онлайні (дистанційно) за потреби.

Спираючись на компоненти категорії онлайн-навчання університетської рейтингової системи QS Stars, цей веб-семінар виділить ключові сфери, які слід розглядати, як частину оцінки можливостей вашого навчального закладу в онлайні.

2.2. Активізація міжнародної проектно-грантової діяльності.

Продовжуємо спільно з проректором з наукової роботи В.А. Пасічником виконання доручення ректора від 6 квітня 2020 року

– Організувати системну роботу з підготовки і подачі заявок на гранти за кожним з перспективних напрямів, запрошуючи до неї відповідних партнерів з Євросоюзу.

2.2.1. На виконання завдань, поставлених ректором:

 • Продовжуються зустрічі проректорів Пасічника В.А. та Сидоренка С.І. з деканами факультетів, директорами інститутів на предмет посилення координації в спільній діяльності по виконанню завдань «Стратегії розвитку КПІ до 2025 року»: посилити міжнародну проєктно-грантову діяльність, міжнародну наукову мобільність аспірантів, магістрантів, молодих вчених, в 3-5 разів збільшити кількість міжнародних проектів, що подаються кафедрами до різноманітних міжнародних конкурсів для отримання фінансування.
 • В такому контексті 13 липня пройшла зустріч проректорів Пасічника В.А. та Сидоренка С.І. із провідними вченими ФПМат на чолі із деканом проф. І.А. Дичкою, ФБМІ на чолі із деканом проф. В.Б. Максименком, присвячена розгортанню в цих трьох підрозділах міжнародної проєктно-грантової діяльності – в цілому та підготовки до участі в новій Програмі ЄС “Горизонт Європа” зокрема.

Розглянуто першочергові заходи, які – за ініціативою двох проректорів – мають здійснити декани факультетів, директори інститутів на забезпечення виконання завдань Стратегії.

Розглянуто такі питання:

– Програма ЄС «Горизонт Європа»: нові можливості для наукових шкіл КПІ;

– Міжнародна наукова мобільність молоді – драйвер розвитку університету;

– Як знайти партнерів для формування консорціуму по підготовці проектної пропозиції для участі в конкурсах на фінансування за рахунок міжнародних (європейських) проєктно-грантових програм;

– Програма ЄС «Горизонт 2020»: система Національних контактних пунктів, що діють в Україні;

– Вимоги світових рейтингів університетів до інформаційного середовища (web-присутності) університету;

– Нова редакція “Положення про міжнародний офіс при декані факультету, директорі інституту”.

ДМС надасть всіляку інформаційну, консультаційну і методичну допомогу для розгортання міжнародної проєктно-грантової діяльності, в тому числі – і на міждисциплінарних перетинах радіотехнічних, електронних, енергетичних, інформаційних, приладобудівних, хімічних, матеріалознавчих технологій та інших спеціальних технологій.

 • В КПІ ім. Ігоря Сікорського запроваджується новий веб-сервіс на підтримку міжнародної проєктної-грантової діяльності – «Інформаційна платформа можливостей міжнародних проєктно-грантових програм» («Міжнародна мозаїка»), презентація якого відбулася на минулому тижні.

Сервіс запроваджується для гарантів магістерських та PhD освітніх програм, керівників наукових груп, проєктних менеджерів.

Розробники інформаційної платформи «Міжнародна мозаїка» систематизували інформацію вітчизняних та зарубіжних джерел, узагальнили досвід проєктної діяльності різних країн, у першу чергу – досвід КПІ.

«Міжнародна мозаїка» являє собою інформаційно-аналітичний веб-ресурс, що висвітлює можливості фінансової підтримки науково-технічної, освітньої та організаційної діяльності підрозділів КПІ через можливості міжнародних проєктно-грантових програм, містить інформаційно-навчальні матеріали та інструменти для авторів міжнародних проєктів, в тому числі для тих, хто лише починає цю роботу.

Інформаційними одиницями (елементами «мозаїки») є інформація про пропозиції міжнародних грантових програм з можливістю прямого звернення до веб-сайтів цих програм, до актуальних оголошень, з доступом до навчально-методичних та допоміжних матеріалів, до он-лайн консультацій, до рубрики «Типові запитання і відповіді авторів проєктних заявок», до телеграм-каналів ДМС, національних контактних пунктів КПІ програми ЄС Горизонт.

На презентації були обговорені рекомендації щодо удосконалення інформаційного наповнення та функціоналу «Інформаційної платформи…».

2.2.2. Здійснюється великий обсяг робіт із підрозділами по підготовці проєктних пропозицій за оголошеними конкурсами.

Про це детально представляється інформація на кожному ректораті.

 • Із проєктів, що готуються, хотіли б звернути увагу на проєктну заявку до конкурсу програми Горизонт 2020 CSA Call «Stimulating demand for sustainable energy skills in the building sector» за координації Олени Миколаївни Шевченко, енергоменеджера КПІ (термін подачі заявки – 10 вересня 2020 р.).

2.3. Розвиток нормативної бази університету в міжнародній сфері

2.3.1. На доручення МОН України (щодо виконання в КПІ проєктів міжнародної технічної допомоги Україні: для продовження реалізації в КПІ таких проєктів, бенефіціаром яких виступає МОН України) ДМС подав до МОН результати моніторингу проєктів міжнародної технічної допомоги Україні.

Працюємо над систематизацією для потреб КПІ всієї нормативної бази, яка регулює реєстрацію і моніторинг виконання проєктів міжнародної технічної допомоги Україні (керівник відділу зовнішньоекономічної діяльності А.П. Шишолін).

2.3.3. Завершена робота над договором, який має закріпити результати проведених переговорів із компанією «Zhejiang Xipei Education Co. Ltd.», КНР, щодо реалізації освітнього процесу в КНР за програмами Підготовчого відділення для іноземних громадян Центру міжнародної освіти.

Договір надається на підпис ректору.

2.4. Робота по організації набору іноземних громадян на навчання в КПІ

Міністерство освіти і науки України дозволило з минулого тижня видавати запрошення іноземним громадянам на навчання в Україні.

Станом на 17 липня характеристики ходу вступної компанії такі:

Вже вступили на І (26) та V (2) курси, до аспірантури (6) – всього 34 іноземця;

видано запрошень: на вступ до бакалаврата – 7, на ПВІ – 1.

Це менше, ніж рік тому (відповідно: вступили 46 та було видано запрошень 72), у зв′язку з тим, що запрошення дозволено видавати лише на минулому тижні.

Для розгортання заходів по посиленню вже в цьому році організації набору іноземних громадян на навчання в КПІ керівники ДМС (за участі Б.І. Дуди) провели консультації із директором Українського державного центру міжнародної освіти (УДЦМО) Оленою Шаповаловою.

Отримали важливі поради і роз′яснення, у відповідності до яких ДМС вже з минулого тижня почав практичні дії з метою вже зараз організаційно посилити цю роботу з метою досягти змін на краще вже в цьому році.

Спільно з В.О. Ковалем та за координацією першого проректора Ю.І. Якименка формується перелік першочергових заходів, а також заходів на перспективу, які необхідно здійснити для зміни на краще ситуації з набором іноземних громадян на навчання в КПІ.

Серед таких першочергових заходів:

 1. Спільно із “Медіалабораторією КПІ” (М.М. Перестюк) протягом тижня було суттєво посилено іміджеве представлення університету в ресурсах, які спрямовані на абітурієнтів – іноземних громадян в багатьох країнах світу: в ресурсах Посольств України в зарубіжних країнах та Посольств зарубіжних країн в Києві, на порталі Українського державного центру міжнародної освіти (за сприяння О.О. Шаповалової).

І ця робота буде продовжена у липні-серпні 2020 року.

 1. Запрошення до взаємодії з КПІ (на безоплатній основі) ряда агентських компаній, які вже позитивно проявили себе в організації набору іноземних громадян на навчання в технічні університети України (перша презентаційна зустріч з групою таких компаній запланована на цей тиждень).
 2. Визначення країн, з якими вже зараз можна провести сильну інформаційно-іміджеву компанію, – які вважаться потенційно ємними для навчання їх громадян в КПІ (це Туреччина, Іран, Китай, В′єтнам, Єгипет, Пакистан, Індія, Туніс, Марокко, Нігерія, Перу, Еквадор, Аргентина, Бразилія).
 3. Протягом наступних двох тижнів заплановано провести зустрічі із представниками Посольств цих країн на предмет взаємодії з питань набору іноземних громадян на навчання в КПІ.
 4. Розпочато взаємодію з посольствами України в тих зарубіжних країнах, взаємодія з якими може вважатися перспективними з точки зору можливого обсягу контингенту громадян цих країн на навчання в КПІ.

Із ключових крупних проблем, які треба вирішити якнайшвидше, відзначимо проблему більш комфортних умов проживання іноземних громадян (з диференціацією ціни за житло різних рівнів комфортності) та доведення оплати праці за викладання іноземним студентам, безпосередньо до тих викладачів, хто працює з іноземцями.

 1. ДЕЯКІ ІНШІ ВАЖЛИВІ ЗАХОДИ.

3.1. Працюємо у тісному контакті з працівниками, які щойно повернулися або ще не повернулися із закордонних відряджень та стажувань.

У Гулого Володимира (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії), який повернувся до України 2 липня, завершився термін двотижневої самоізоляції; самопочуття в нормі.

У Кутової Оксани (в Канаді): все добре; відслідковуємо ситуацію з авіасполученням.

У Крейдич Ірини (Королівство Бельгія): у зв’язку з подовженням терміну карантину оформлений наказ на продовження відпустки без збереження заробітної плати до 31 липня.

3.1а. Відслідковуємо стан здоров′я п’яти іноземних фахівців, що залишились працювати в КПІ під час карантину.

Міхаель Кляйненберг (працює на ММІ) відлетів до ФРН 02 липня, та має повернутись до України орієнтовно 20 липня.

Войцех Зволінський поїхав з Києва з 13 по 23 липня (перебуває на території України).

Лідія Топчан планує відпустку з 01 серпня 2020 року.

ДМС також підтримує з ними постійний контакт.

3.1б. Через Центр міжнародної освіти відслідковуємо стан здоров’я 218 іноземних студентів, що залишаються на даний час в гуртожитках КПІ.

Стан здоров’я їх станом на ранок 13 липня – …………….. (?).

3.2. Робота групи по забезпеченню позитивної динаміки показників КПІ в світових рейтингах університетів.

3.2.1. Йде погодження, шліфування із Ю.І. Якименком, А.А. Мельниченком, О.А. Жученком та О.М. Новіковим текстового матеріалу “Програма заходів з метою досягнення позитивної динаміки параметрів КПІ ім. Ігоря Сікорського в світових рейтингах університетів” як “внутрішніх” пропозицій для керівництва університету в роботі по забезпеченню позитивної динаміки показників КПІ в світових рейтингах.

3.2.2. Вперше КПІ робить спробу пробитися до Шанхайського рейтингу: КПІ зареєструвався в GRОUP SURVEY (базі даних університетів для рейтингування в Academic Ranking of World Universities (ARWU)) Шанхайського рейтингу.

Здійснюється передача даних від КПІ за 2015-2019 роки, що вимагаються рейтингом, для побудови Шанхайського рейтингу за цей період.

Кінцевий термін для заповнення – 15 серпня 2020 року.

3.2.3. Для участі в Subject Validation 2020 (Предметному рейтингу THE) внесена необхідна інформація про КПІ.Визначено 19 предметних галузей, в яких КПІ може бути предметом експертизи з боку рейтингу THE.

3.2.4. Упорядники рейтингу U-Multirank вже розпочали підготовку до U-Multirank 2021.

КПІ отримав запрошення для участі в загальному рейтингу U-Multirank 2021 року.

На веб-сайті рейтингу U-Multirank 03.07.2020 р. заповнено необхідні форми попереднього опитування.

3.2.5. Окрім остаточної інформації, яка буде подана від КПІ восени по університету в цілому, упорядники рейтингу U-Multirank зараз пропонують КПІ долучитись до ПРЕДМЕТНОГО РЕЙТИНГУ.Для цього до 3 липня 2020 року КПІ необхідно було надати деяку додаткову інформацію з сайтів КПІ, яка запитується предметним рейтингом.Збір даних для загального та предметного рейтингу розпочнеться у серпні 2020 року.Результати U-Multirank 2021 будуть опубліковані у червні 2021 року.

3.2.6. Здійснюється протокольне забезпечення візиту до КПІ т.в.о. Міністра освіти і науки України Шкарлета Сергія Миколайовича.

3.2.7. Здійснюється протокольне забезпечення організації в четвер, о 15-й годині в залі Адмінради КПІ наради з питань оборонного комплексу.

3.3. ДМС сформував необхідні тексти і слайди для формування доповіді на сесію професорсько-викладацького складу (в т.ч. – і три нових фрагменти концептуального характеру і передав все це А.А. Мельниченку).