В НТУУ «КПІ» відкрито пам’ятник видатному польському вченому і державному діячу Войцеху Свєнтославському

30 серпня біля корпусу № 4 НТУУ «КПІ» відбулося урочисте відкриття пам’ятника випускнику і викладачу КПІ, видатному польському фізико-хіміку і державному діячеві Войцеху Свєнтославському (21.6(3.7).1881— 29.4.1968).

Войцех Алоїзій Свєнтославський народився на Житомирщині у 1881 році. Закінчив хімічне відділення Київського політехнічного інституту в 1906 році з дипломом І ступеню. Працював у КПІ, в університетах Москви і Варшави, був ректором Варшавської політехніки, міністром освіти Польщі. Під час Другої світової війни викладав в американських університетах. Згодом повернувся до Польщі і викладав у Варшавському університеті, працював в Академії наук Польщі, був віце-президентом Міжнародного союзу теоретичної та прикладної хімії.

До історії світової науки Войцех Алоїзій Свєнтославський увійшов як основоположник термохімії органічних сполук, фундатор нового напрямку фізичної хімії – поліазеотопії. Він є автором методики калориметричних вимірювань та теорії процесів коксування і переробки кам’яновугільної смоли, винахідник мікрокалориметра. Двічі лауреат Державної наукової премії Польщі (1951, 1953 рр.), двічі номінувався на здобуття Нобелівської премії.

«Войцех Свєнтославський зробив величезний внесок у розвиток польської і світової науки. Ми вважаємо, що ця постать, ця людина об’єднує і об’єднуватиме наші народи – польський і український – сказав, відкриваючи церемонію, ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський, – і для нас велика честь, що Войцех Свєнтославський, тепер уже в бронзі, повертається в Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут».

Після того, як полотно, що закривало пам’ятник, було зняте, перед учасниками урочистостей виступив віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко. «Войцех Свєнтославський був людиною, що уособлює кращі риси як польського, так і українського народів. Його відданість науці, його відданість альма-матер, його видатні наукові досягнення є свідченням того, що Київська політехніка була і залишається провідним центром науки, – наголосив він. – Президент України Віктор Федорович Янукович сьогодні ставить завдання щодо підвищення ролі вищої освіти і науки. В цьому контексті КПІ має відігравати ще значнішу роль як центр розвитку наукових знань і наукових розробок. І, вшановуючи сьогодні пам’ять цього видатного вченого, ми висловлюємо впевненість у тому, що ваш університет слугуватиме і високій науці, і зміцненню дружніх зв’язків між Україною і Польщею!».

У своєму вітальному слові Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін нагадав про міцні традиції дружніх зв’язків між Польщею та Україною і підкреслив, що сьогодні цей процес набирає нових обертів і якості. «Нині тисяча польських студентів навчаються в Україні, майже десять тисяч українських – в Польщі. Розвиваються програми наукових стажувань, подвійних дипломів, – зауважив він. – А отже, наші зв’язки будуть ще ближчими, і, можливо, колись наші нащадки матимуть можливість відкривати нові пам’ятники видатним особистостям, подібним до Войцеха Свєнтославського, і говорити про дружні зв’язки між Україною та Польщею».

У відкритті також узяли участь ректор Варшавської політехніки Ян Шмідт, президент Польської освітньої фундації «Перспективи» Вальдемар Сівінські, голова Секції вихованців КПІ в Польщі Януш Фукса, автор пам’ятника заслужений художник України скульптор Микола Олійник, викладачі, науковці, студенти НТУУ «КПІ» та інші.

У програмі заходів з нагоди відкриття пам’ятника також було проведено круглий стіл «Войцех Свєнтославський – людина, яка зближує народи України і Польщі» за участі українських та польських дослідників.

Наостанок відбулася презентація спільного проекту Посольства Республіки Польща в Україні та НТУУ «КПІ» щодо створення Навчально-наукового «Українсько-Польського центру вдосконалення технологій відновлюваних джерел енергії та енергоефективності». Проект, фінансований за рахунок коштів Міністерства закордонних справ Республіки Польща, успішно реалізується на кафедрі відновлювальних джерел енергії факультету електроенерготехніки та автоматики. Про його основні цілі, етапи роботи і очікувані результати розповіли учасникам і гостям урочистостей декан факультету Олександр Яндульський, завідувач кафедри Степан Кудря і куратор проекту з польського боку Другий секретар Посольства Республіки Польща в Україні Бартош Мусялович.

За матеріалами сайту kpi.ua

ADIDAS